Mida tähendab armarium?

Armarium – kõlab kui ilus itaaliakeelne sõna, kuid mida see tähendab?

Sõna on ladinakeelset päritolu ja tähendab kappi või seifi. Lisaks on sõna tõlgendatud ka garderoobi, panipaiga, raamatukogu või spetsiaalse relvakapina.

Ajal, mil kõik inimesed ei saanud endale mööblit lubada, oli kapp rikkuse sümbol, mida seostati turvalisusega. Kapis hoiti kõige tähtsamaid ja väärtuslikumaid esemeid. Varaseim teadaolev viide rooma kapile on leitud marmorsarkofaagi kaanelt ja pärineb umbes ajast 200 eKr. Kapi ülemisel riiulil on kujutatud käsikirjarulle ning alumisel riiulil kaussi. Teadlased on suutnud eristada jooni, mis on ilmselt tehtud kirurgiliste instrumentidega ning on järeldatud, et kapp võis kuuluda arstile või kirurgile.

artefact armarium

Kuvatõmmis: marmorist sarkofaag

Järgmine armariumi mainimine on teada aastatest 3.-2. sajand eKr ja on seotud maailma esimese raamatukoguga. Teadaolevalt kasutati Aleksandria raamatukogus kappe käsikirjade hoiustamiseks. Varasemalt papüürusel olevad käsikirjad kopeeriti pärgamendile, mis nõudis erilisi säilitustingimusi.

Kapi olemasolu viitas omaniku kõrgele positsioonile ja intelligentsusele. Armariumit kujutatakse ka kuulsas Codex Amiatinus-es, mis on vanim koopia Piiblist.

Püha Laurentsius koos oma märtrisurma instrumendiga ja raamaturiiuliga

Prohvet Esra koos raamaturiiuli ja kirjutaja töövahenditega

Piltide allikas: AMIREZ, J. (2009). Sub culmine gazas: The Iconography of the Armarium on the Ezra Page of the Codex Amiatinus. Gesta, 48(1), 1-18. doi:10.2307/29764893

IX sajandi prantslased laenasid vana-roomlaste sõna ning hakkasid kappe nimetama armoire. Sõna kasutatakse ka tänapäeva Prantsusmaal ning see tähistab klassikalises stiilis kappi. Enamasti on kapp kaunistatud ülemiste ja alumiste karniisidega ning riiulid on peidetud raamitud uste taha.

Tänapäeval ei pea me kappi enam rikkuse märgiks vaid funktsionaalseks mööbliesemeks, mis võimaldab lisaks perekonna-aarete peitmisele hoiustada ka kõike muud. Seejuures on huvitav, et isikliku raamatukogu olemasolu seostatakse endiselt omaniku kõrge intelligentsusega. Tasuks meenutada, et arhivaarid soovitavad hoiustada raamatuid avatud riiulitel, otsese päikesevalguseta kohas, kus oleks võimalik hoida temperatuuri 25-28 soojakraadi juures ning õhuniiskust 50-60% juures.

Pilt: raamaturiiul

Üllatav on, et Kapp OÜ-na on meie populaarseimaks tooteks hoopis köögimööbel. Loodame, et see siiski ei näita ühiskonna digitaliseerumise trendi, kus piisab kõvakettast, ja saame ka tulevikus hulganisti kappe valmistada.

Kui ka teile ei piisa kõvaketta pakutavad võimalused, siis valmistame teile hea meelega riidekapi, garderoobi, kabineti või isegi raamatukogu.
Kirjuta meile moobel@armarium.ee või helista +372 5342 4922

1 Comment

  • tadalafil drug class 2021-08-09

    tadalafil drug class

    tadalafil drug class

Comments are closed.